Dyskalkulie

I dyskalkulik se může matematiku naučit

Hry

I společenské a deskové hry mohou pomoci při učení se matematice, ač se to na první pohled nezdá. Důvodem je rozvíjení schopností důležitých pro zvládání matematiky.

K nim patří zejména (podle H.Simona):

-rozvoj strategií pro rozmanité (herní) situace (v matematice tomu odpovídá schopnost požít různé způsoby výpočtu);

-využití podobných situací při dalším rozhodování (v matematice tomu odpovídá například přenos způsobu řešení na nové typy úloh);

-rozpoznání pravidel a jejich cílevědomé využívání;

-uvažování o konkrétních činnostech a jejich výsledcích;

-uvažování o strategii spoluhráčů.

     Ve společenské hře Mikádo je potřeba vyndat tyčinky tak, aby se nepohnuly ostatní. Pokud dojde k pohybu ostatních tyčinek, hraje další hráč. Kdo získá nejvíce bodů, je vítězem. Přičemž se hraje s 41 tyčinkami: 1x bílá za 20 bodů, 5x zelená po 10 bodech, 5x modrá po 5 bodech, 15x žlutá po 3 bodech, 15x červená po 2 bodech. 
     Bodové hodnocení je vhodné pro děti, které již chápou pojem čísla a ovládají sčítání a násobení. Ale je možné zvolit jednodušší verzi, kdy vyhrává hráč s nejvyšším počtem tyčinek. Tato verze může dítěti pomoci pochopit pojem čísla i porovnávání čísel. Číslo je zde znázorněno tyčinkami. Dítě si může „ohmatat“ i soupeřův počet a porovnat, kdo má víc. Tato hra mimo jiné rozvíjí i jemnou motoriku.
       Tangram je hlavolam, který vznikl v Číně před čtyřmi tisíciletími. Podstata hry je v tom, že ze sedmi částí hlavolamu, lze sestavit množství rozličných obrazců. Tato hra může pomoci dětem, které mají problémy s geometrickými tvary. Jednodušší formou hry je skládání obrazců s nápovědou, tedy s předkreslenými jednotlivými částmi. Pro dítě s problémy je i tato verze náročná – musí poznat správný tvar, správně ho natočit a někdy i celý převrátit. I samostatné tvoření nových obrázků dítětem je pro něj prospěšné.
Více o hře, pravidlech a několik obrazců naleznete zde : http://kle.cz/tangram

Tangram lze hrát i online zde: www.bosounohou.cz/tangram
domino.xls, (18.5kB)

Tato verze hry domino je vhodná pro děti, které již chápou pojem čísla a umí sčítat. Procvičí si sčítání, komutativnost sčítání ( 4+2 = 2+4) a rozklad čísel ( 5 je 4+1 a také 3+2). Jsou použity čísla do 10.