Dyskalkulie

I dyskalkulik se může matematiku naučit

Zkušenosti

Jana

Navštívila jsem dívku Janu, která má dyskalkulii a také dyslexii. Velice pěkně se rozpovídala a zde uvádím její zkušenosti a názory:
Slyšela jsem, že by se problémy s dyskalkulií v adolescenci měly zlepšit, ale u mě to tak není ani u víc lidí co znám.
Chodila jsem do specializované třídy pro dyslektiky na ZŠ Mendlovo náměstí. Jediný rozdíl oproti normální třídě byl v tom, že nás bylo 15 a že jsme byli slovně hodnoceni (např.: ovládá, v podstatě ovládá, ovládá se značnými mezerami). Menší počet žáků ve třídě mi nepomohl, spíš bych potřebovala individuální práci.
Já osobně si myslím, že není dobré dávat žáky do specializovaných tříd. Není pak takový nátlak a vede k rezignaci a averzi (vykašle se na to). (Žák učitelce:“Já to číst nebudu, já to neumím, já se na to můžu vykašlat.“). Je to i tím okolím, vidíš to kolem sebe. Bylo by lepší být v normální třídě, pak je ale potřeba učitel, který to chápe a neponižuje. Na děcka musíš trochu tlačit, aby se něco naučili. Můžeš to z nich vydupat.
Umím sčítat, odčítat, trochu násobit, ještě míň dělit. Zlomky vůbec. Neorientuji se v tom, nevím o čem to je. Když mám něco počítat mám strach, že to sama neudělám, že to nezvládnu. Je lepší, jestliže vedle mě někdo sedí, vím, že mi pomůže, když nebudu vědět jak dál. Rýsování mě bavilo, ale nechápala jsem zadání, ještě když ho blbě přečteš (problémy se zadáním platí obecně). Pokud učitelka vysvětlila co se chce, bylo to lepší. Projevovalo se to zvlášť u písemek. Vzorec se dá naučit, ale nedovedeš ho dát dohromady s číslem a seš v kopru. Stačí jinak závorka, znaménko a nevíš si rady. Nemohli jsme používat kalkulačku.
            Mám dobrou paměť, vyhrávala jsem soutěže na paměť (i třeba pexeso). U češtiny se dají věci zapamatovat, ale u matiky ne. V češtině si zapamatuješ co se jak píše, ale matematice je každý příklad jiný.
            Jednou za rok máš jít na psychologické vyšetření, tam Tě má odeslat učitel, ale ten to nechává na rodině. Vyšetření je delší. Záleží na rodině - rodina je důležitá. Psycholog pozná jestli tomu fakt nerozumíš, nebo je to z lenosti.
Děckám se při čtení stávalo, že přidávali písmena, já jsem je spíš vynechávala. Ty tomu rozumíš, ale ostatní ne. Písmena se také pletla l-t, b-d, o-v. U delších souvětí se stává, že větu nedočteš, ale domyslíš. Nedojde Ti to, až Tě někdo upozorní.
Při učení mi pomáhala praxe, když jsem se něco naučila a pak to viděla v praxi.
Hruštičky, švestičky a furt seš na nule. Tam se to pořád vysvětluje na jablíčkách a hruštičkách.
Hlásila jsem se na střední školu (zdravotní sestra). Zástupkyně ředitele mi řekla: „Co se hlásíte na školu, kde je matematika?