Dyskalkulie

I dyskalkulik se může matematiku naučit

Aritmetika

Záporná čísla

Pro děti je představa záporných čísel velice obtížná, mají s nimi velmi málo zkušeností. Proto je v prvé řadě potřeba dalších zkušeností a setkání se zápornými čísly. Je třeba vyhledávat situace, kde se tato čísla objevují. Jako inspirace vám mohou posloužit následující možnosti.
Teploměr – na teploměru je názorně vidět nula a záporné teploty. Ukažme dítěti teploměr, v zimě často používejme dnes jsou –2 stupně, dnes jsou 3 stupně pod nulou, to je zima. Můžete si i vyrobit teploměr z papíru, jako rtuť může sloužit obarvená špejle, či jen tvrdší barevný papír. Vyrobená „rtuť“ musí být pohyblivá. Holčičky můžou podle teploměru oblékat panenky. Můžete vystříhat nebo namalovat obrázky lidí v plavkách, v tričku a bermudách, v bundě a kalhotech, eskymáka,... a přiřazovat k údajům na teploměru.
Výtah – v některých výtazích jsou uváděna záporná čísla. Pokud takovým výtahem jedeme upozorněme na to. Můžete také s dětmi vyrobit výtah, nejlépe u knihovny, či skříně s hodně poličkami. Jedno patro zvolíme za přízemí a dále jako v klasickém výtahu.
Hra na plánku s figurkama – vyrobte si plánek (viz.foto), kostku (přelepte čísla 5, 6 čísly –1, -2 nebo 0,-1). Pokud by jste měli kostku s čísly 3,2,1,-1,-2,-3, figurka by se pohybovala kolem nuly. Vemte figurky, auta,... a můžete hrát. Start je na nule, cíl je 10 (můžete si zvolit) na opačném konci je -10. Můžete si přidat různé překážky a pomůcky, jak to znáte z jiných deskových her. Na posledních 2 polích je nutné mít pomůcku, která dostane figurku vpřed.
Sázecí hry – hry, ve kterých se sází a hlavně, v nichž si můžete půjčit další peníze, či žetony (od druhých či „banky“). Stačí hrát obyčejné kámen, nůžky, papír nebo kostky. Důležité je psát si v každé hře kolik mám a kolik jsem vyhrál nebo prohrál a také kolik jsem si od koho půjčil. Ve třídě většinou vzniknou spory, kdo komu kolik dluží. To je vhodná chvíle pro diskusi o jednotlivých případech.
Článek je rozpracován na základě poznatků M. Hejného v knize Teória vyučovania matematiky 2.
Žádné komentáře