Dyskalkulie

I dyskalkulik se může matematiku naučit

Aritmetika

ciselne bludiste.pdf, (1.68MB)
Jednoduché bludiště, v němž správnou cestu poradí čísla od 1 do 10. Dostane se červíček domů do jablíčka?
hratkycervici1b.pdf, (847.32kB)

Další pracovní list zaměřený na čísla do 6.

hratkycervici1a.pdf, (907.8kB)

Pracovní list zaměřený na čísla do 6.

     Ve společenské hře Mikádo je potřeba vyndat tyčinky tak, aby se nepohnuly ostatní. Pokud dojde k pohybu ostatních tyčinek, hraje další hráč. Kdo získá nejvíce bodů, je vítězem. Přičemž se hraje s 41 tyčinkami: 1x bílá za 20 bodů, 5x zelená po 10 bodech, 5x modrá po 5 bodech, 15x žlutá po 3 bodech, 15x červená po 2 bodech. 
     Bodové hodnocení je vhodné pro děti, které již chápou pojem čísla a ovládají sčítání a násobení. Ale je možné zvolit jednodušší verzi, kdy vyhrává hráč s nejvyšším počtem tyčinek. Tato verze může dítěti pomoci pochopit pojem čísla i porovnávání čísel. Číslo je zde znázorněno tyčinkami. Dítě si může „ohmatat“ i soupeřův počet a porovnat, kdo má víc. Tato hra mimo jiné rozvíjí i jemnou motoriku.
domino.xls, (18.5kB)

Tato verze hry domino je vhodná pro děti, které již chápou pojem čísla a umí sčítat. Procvičí si sčítání, komutativnost sčítání ( 4+2 = 2+4) a rozklad čísel ( 5 je 4+1 a také 3+2). Jsou použity čísla do 10.

Pro děti je představa záporných čísel velice obtížná, mají s nimi velmi málo zkušeností. Proto je v prvé řadě potřeba dalších zkušeností a setkání se zápornými čísly. Je třeba vyhledávat situace, kde se tato čísla objevují. Jako inspirace vám mohou posloužit následující možnosti.
Jak vypadá mechanizmus sčítání čísel větších jak 10? (předpokládáme, že dítě už ovládá sčítání dvou čísel menších jak 10) Ukážeme si, jak může probíhat řešení příkladu 27 + 16 = .